Boyalar
    İmal edilen plastiklerin çeşitli renklerle boyanarak göze hoş görünmeleri sağlanmış, tüketimleri artırılmıştır. Bunu bilen boya üreticileri ürün yelpazelerine yeni yeni ürünler katmakla meşguliyetlerini artırmaktadırlar.

    Boyalar organik ve inorganik dediğimiz pigmentlerden yani toz boylardan yapılmaktadır. 100kg AYPE plastik hammaddesinin içine 20kg ile 70kg arasında karıştırılan pigmentin çift burgulu eksrüderden çıkan granüle edilmiş şekli dünya üzerinde masterbatch olarak adlandırılmaktadır. Bu imal edilen boyalar imalat esnasında firmalar tarafından 100kg hammadde içine %1 veya %2 oranda karıştırılarak ürün renklendirilmiş oluyor. Ayrıca bir de maliyetin düşük olmasını arzu eden imalatçılar direkt pigmenti(toz boya) kullanarak renklendirmeyi sağlamış olmaktadırlar.

    Boyaların ışık haslığından ve gıda kodeksine uygunluğundan bashsetmeden geçemeyeceğiz. Organik veya inorganik hangi boya olursa olsun güneş ışınlarına karşı solma dereceleri vardır. Bazı boyaların aynı iklim şartlarına tabi olmak şartıyla daha kısa sürede renkleri solmaktadır. İşte biz bunları ışık haslığı ile ifade etmekteyiz. En yüksek ışık haslığı 8dir, bunun altında ışık haslığına sahip olan boyalar emsallerinden daha önce solmaktadırlar. İmalatçı meslektaşlarımız fiyatı ucuz olsun alacağı boyanın karışımını yani içinde bulunan pigmentin % kaçlık we ışık haslığının ne olduğunu tetkik etmektedirler.

 
    Bilindiği gibi boyalar kimyasal bileşiklerden yapılmaktadırlar. Bu bakımdan imak edilirken gıdaya uygun olanı ve olmayanı şeklinde ayırıma tabi tutulmaktadırlar. Örnek olarak içeceklerin konulduğu şişirme ürünlerde kesinlikle gıdaya uygun boya kullanılmalıdır. Çünkü gıdaya uygun boya olmazsa içecek maddesi ile boyaa reaksiyona girerek zehirleme yapmaktadır. Onun için gıda üretiminde kullanılacak boyaların gıda kodeksine uygunluk belgesinin alınması gerekmektedir. Boya verdiğimiz fimalarımıza bu hizmet işletmemiz tarafından verilmektedir.

    Titan Dioksit: Yeryüzünde bol miktarda bulunmaktadır. Madencilik alanı içinde işletilmektedir. Renginin beyazlığına göre kalitesi tayin edilmektedir. Öğütülerek ambalajlanıp piyasaya sunulmaktadır. Yeryüzündeki bütün beyaz boyar maddeler titan dioksitten üretilmektedir. Her gece yatmadan önce dişlerimizi fırçaladığımız düş macununun yapısında bile vardır.